TOP 09, STAN, KDU-ČSL

Jiří Růžička - Kandidát do Senátu za obvod č. 25 - Praha 6

„Čuňas“, Harapes, Růžička. Kdo všechno chce do Senátu?

Podle odborníků smýšlejí pražští voliči v tradičních městských částech politicky, proto jména slavných umělců nemusí automaticky znamenat „volnou“ jízdenku do Senátu.

PRAHA - Senátní volby v Praze budou letos na podzim výjimečné z několika důvodů. Ovlivní je především volební účast, která bude nejspíš nízká. O vítězích a poražených tak rozhodnou stovky hlasů, což věští dramatické politické klání. Především souboj v Praze 6 bude zřejmě atraktivní kvůli zajímavému složení kandidátů. Podle zatím dostupných údajů chce v šesté městské části kandidovat deset lidí. Například za TOP 09 to bude ředitel Keplerova gymnázia Jiří Růžička, ANO nasadilo tanečníka Vlastimila Harapese, ODS disidenta Františka „Čuňase“ Stárka a sociální demokraté se zelenými filozofa Václava Bělohradského. „V Praze 6 vidím čtyři kandidáty, kteří mají šanci na postup do druhého kola. ANO, ODS a TOP 09 jsou v tomto obvodu silné. Zajímavé šance má Václav Bělohradský. Kandiduje za ČSSD a zelené, přičemž počty příznivců těchto stran u voleb v roce 2014 byly výrazně vyšší, než kolik by Bělohradský potřeboval na vstup do Senátu,“ řekl analytik společnosti Median Daniel Prokop. Vedle Bělohradského favorizuje i ředitele Růžičku, podle analytika je výraznou lokální osobností zaštítěnou TOP 09, která komunální volby v městské části vyhrála. Naopak politickou nezkušenost choreografa Harapese považuje analytik v Praze 6 spíše za nevýhodu především ve chvíli, kdy k urnám přijde málo lidí.

Uspějeme, věří si politici

Vzhledem k tomu, že tentokrát nebudou senátní volby spojené s komunálním nebo jiným hlasováním, je pravděpodobné, že přijde málo voličů. O tom, kdo postoupí do druhého kola, tak mohou rozhodovat stovky hlasů. „Bude to těžké a zajímavé všude,“ zhodnotila blížící se volby místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija. Občanští demokraté, jak řekla, si prý věří. Uspět však bude těžké, protože ODS obhajuje dvě ze tří senátních křesel. Sebevědomí nechybí ani ostatním pražským lídrům stran. „U všech tří našich kandidátů předpokládám postup do druhého kola,“ odhaduje výsledek předseda pražské ČSSD Miloslav Ludvík. ANO se zase cítí silné v Praze 11, kde za hnutí kandiduje bývalá ministryně Helena Válková, a ani angažmá Harapese na šestce se nebojí. „Přestože ostatní staví velice zajímavé politické kandidáty, může paradoxně ‚nepolitik‘ zaujmout,“ dodal místopředseda ANO v Praze Jan Říčař. Jiří Koubek z TOP 09 sází na Prahu 6 a také 11, kde by prý jejich kandidát „mohl vykročit z jihoměstského palerma“.

Praha 10 a 11 bude politická

Na šestce na podzim pozorný volič uvidí souboj společensky nebo kulturně angažovaných osobností. Praha 10 a 11 nabídne jiný scénář. Tady z velké části kandidují bývalí či současní politici. V případě jedenáctky je to například bývalá starostka Marta Šorfová (ODS), zmíněná Válková (ANO), místostarosta a amerikanista Jakub Lepš (TOP 09), bývalý místostarosta Ladislav Kos anebo exprimátor Jan Koukal (za Soukromníky). Například Šorfová i Koukal sázeli na své politické zkušenosti z minulosti, když MF DNES popisovali své šance. „Každopádně to nebude snadný souboj,“ podotkl někdejší primátor. V Praze mají podle Prokopa největší šance tři typy osobností. Jednak zástupci silných stran. Druhý typ je člověk, který není přímo spjatý s politikou, ale společensky se angažuje. A třetím typem by mohla být silná osobnost regionální politiky. „Proto může být zajímavý souboj třeba v Praze 10, kde kandiduje zástupce hnutí Vlasta, Renata Chmelová,“ dodal analytik. Desítka bude výlučná ještě v jednom ohledu. Mezi deseti kandidáty je minimálně pět žen. Vedle Chmelové usiluje o přízeň voličů náměstkyně primátorky Eva Kislingerová (ANO), za zelené a sociální demokraty se pokusí křeslo v Senátu obhájit Ivana Cabrnochová a kupříkladu ODS vyslala do voleb viceprezidentku hospodářské komory Irenu Bartoňovou Pálkovou. „Myslím, že rozhodující bude, jakou mají lidé osobní zkušenost s politiky,“ podotkla ke kampani Cabrnochová. Za pánskou část Prahy 10 lze například zmínit kandidaturu známého lékaře Jiřího Holubáře (za TOP 09) či hudebníka Felixe Slováčka (Soukromníci). Ten přitom nezkušenost nepovažuje za handicap. „V Senátu se nevytvářejí zákony, dostanou se tam věci z Poslanecké sněmovny a je potřeba dohod a kompromisů. To dělám celý život. Kdybych se v kapele s klukama nedohodl, nezahrajeme ani ‚hoří‘,“ odpověděl na dotaz Slováček.

***

9.8.2016 Mladá fronta DNES str. 12 Praha

Kateřina Frouzová

Zpět na úvodní stránku

Aktuality z volební kampaně do Senátu 2016

Jiří Růžička bude v senátu zastupovat Prahu 6, kde ho podpořilo 72,06 procenta voličů

15. 10. 2016

Jiří Růžička bude v senátu zastupovat Prahu 6


Jiří Růžička jde do druhého kola senátních voleb s podporou významných osobností

11. 10. 2016

V prvním kole senátních voleb získal v obvodu Praha 6 Jiří Růžička více než 42 procent hlasů, do druhého kola jde navíc s podporou v pořadí třetího kandidáta z kola prvního Františka „Čuňase“ Stárka (ODS). Kandidát ODS se tak připojil k významným osobnostem, které Jiřího Růžičku podpořily už dříve. Druhé kolo senátních voleb se uskuteční už tento pátek a sobotu.

Více informací...

Domem demokracie by měla být každá základní i střední škola

11. 10. 2016

Ke konci prázdnin proběhla médii zpráva, že se ministerstvo školství chystá zřídit jakési centrum občanského vzdělávání s pracovním názvem Dům demokracie. Obvykle jakékoliv snahy o zlepšení výuky k občanství vítám, v tomto případě se však bojím, že zřízení další z mnoha státních institucí by se mohlo minout účinkem.

Více informací...

Senzační učitelé ze škol odcházejí, protože nedostanou hypotéky, říká ředitel gymnázia Růžička

11. 10. 2016

Ředitel Gymnázia Jana Keplera Jiří Růžička uspěl v prvním kole senátních voleb v Praze 6. Získal 42 procent hlasů, příští týden se utká s filozofem Václavem Bělohradským, kterého podpořilo 17 procent voličů. Současné reformy školství se mu nelíbí. Zejména povinný poslední rok školky či povinné přijímací zkoušky na střední školy. "Kvůli ubývání svobody a zodpovědnosti jsem šel do politiky," říká. Důvěru nemá ani k plánované reformě financování škol a zavádění kariérního řádu pro učitele. Podle něj nepomůže k tomu, aby ve školách byli kvalitní učitelé. "Vyškolený učitel nemusí být lepší," upozorňuje.
(Zdroj: Aktuálně.cz)

Více informací...

Růžička: Chci pokračovat v dobré práci

11. 10. 2016

Editovaný přepis hlavních bodů s Jiřím Růžičkou, kandidát do Senátu v obvodu Praha 6
(Zdroj: ČT24, 10. 10. 2016)

Více informací...

Historická tramvaj STAN

3. 10. 2016

Prohlédněte si fotografie z historické tramvaje... :-)

Více informací...

Indiánské léto v Písecké bráně

24. 9. 2016

Indiánské léto v Písecké bráně se náramně vyvedlo! Sluníčko, spousta milých lidí, bubnování... A nad tím naše auto :-).

Více informací...

Komu vadí modré zóny?

14. 9. 2016

Už na začátku prázdnin jsem na FB prorokoval, že zavedení Modrých zón spolu se zavřenou Korunovační bude pěkný malér. Nemýlil jsem se, ale to, co se pod režií TV Nova rozběhlo, překonává všechna očekávání. Hysterie, neochota definovat problémy a hlavně neschopnost problémy řešit. Prostě "svatá válka" za jedinou pravdu!

Více informací...

Český rozhlas představuje kandidáty do Senátu

14. 9. 2016

Šest otázek a stejný časový limit. Český rozhlas představuje všechny kandidáty do Senátu, kteří se rozhodli využít nabídku na natočení takzvaných předvolebních vizitek. Můžete si tak na jednom místě snadno porovnat, kdo usiluje o vaše hlasy. O senátorská křesla se letos utká celkem 233 lidí. To je o šest více než v předchozích volbách před šesti lety. První kolo voleb proběhne 7. a 8. října, druhé o týden později, tedy 14. a 15. října 2016.

Více informací...

Ředitel gymnázia Jiří Růžička: Učitelé jsou nejhůře placenými vysokoškoláky v zemi

1. 9. 2016

Začíná nový školní rok. Učitelé dostanou od září přidáno v průměru o 1300 až 1600 korun měsíčně. Podle dlouholetého ředitele pražského Gymnázia Jana Keplera Jiřího Růžičky zůstanou i přes toto navýšení platů učitelé nejhůře placenými vysokoškoláky v zemi. Růžička, který letos na podzim v barvách TOP 09 kandiduje do Senátu, též nešetří kritikou na novelu školského zákona, které začne platit právě od nového školního roku.

Více informací...

Předvolební setkání na Náplavce

31. 8. 2016

Fotografie z předvolebního setkání na Náplavce si můžete prohlédnout v naší galerii.

Více informací...

Volební program

10. 8. 2016

Senát je důležitou součástí politického systému České republiky. Demokracie není pouhá nadpoloviční většina, účelová dohoda vládnoucích stran či zájem vlivných jednotlivců, ale především respektování názorů a vůle ostatních. Není možné podléhat stranickým diktátům či jednostranným zájmům, není správné přistupovat k problémům podle stranické příslušnosti, je třeba je řešit z jejich podstaty.

Více informací...


Další novinky...