TOP 09, STAN, KDU-ČSL

Jiří Růžička - Kandidát do Senátu za obvod č. 25 - Praha 6

Růžička: Chci pokračovat v dobré práci

Jiří Růžička - Autor: Veronika Rejmanová

(editovaný přepis hlavních bodů s Jiřím Růžičkou, kandidát do Senátu v obvodu Praha 6)

Moderátor

Co jsou Vaše programové priority? Čím chcete zaujmout v druhém kole?

Jiří Růžička, kandidát do Senátu za TOP 09

Priority do druhého kola měnit nebudu. Budou stejné, jako byly v kole prvním. Mojí hlavní prioritou je vzdělávání. Je mi ale jasné, že vzdělávání není jediná věc, která se v Senátu řeší. Jsem proto připraven řešit všechny problémy, které budou do Senátu přicházet. Protože k tomu budu potřebovat také nějaké zázemí a informace, moje spojení jako případného senátora a zastupitele na Praze 6 by mohlo být v tomto směru zajímavé.

Moderátor

Máte konkrétní prioritu?

Jiří Růžička, kandidát do Senátu za TOP 09

Protože se chci věnovat především vzdělávání, tak mě v poslední době vyvedla z míry novela školského zákona, která pokračuje v duchu, který mi není sympatický. Ten zjednodušeně říká: „Vy se nestarejte. My jsme stát. My za Vás všechno zařídíme.“ Do té novely se prosadilo několik věcí, počínaje povinným posledním rokem v mateřské školce, přes povinné přijímací zkoušky, až třeba po povinnou maturitní zkoušku z matematiky. Věnoval bych se nápravě těchto věcí, které berou jednotlivci hodně svobody, a říkají: „My to za Vás zařídíme.“

Moderátor

Toto je horizont několika měsíců. Přijít se zákonodárnou iniciativou není až tak jednoduché. Pokud bychom se ale podívali na tu asi nejdůležitější nebo nejčastější roli Senátu - korigovat zákony, které už existují. Máte v hlavě nějakou legislativu, která by si zasloužila změnit už hned třeba na začátku vašeho působení?

Jiří Růžička, kandidát do Senátu za TOP 09

Je to právě novela školského zákona, o kterém jsem mluvil. Díval jsem se na to, jaké zákony v poslední době Senát schvaloval. Musím říct, že to jsou za poslední období desítky a desítky zákonů, kdy jsou to někdy malé změny, někdy velké. Pak jsou věci, na které bych se musel opravdu velice pečlivě připravovat.

Moderátor

Pane Bělohradský, Vy máte tušení o tom, že existuje zákon, který už teď by si zasloužil vrátit poslancům?

Václav Bělohradský, kandidát do Senátu za SZ+ČSSD

Ne, v tomto okamžiku nevím o zákoně, který bych vrátil občanům.

Moderátor

Je pravda, že máte situaci o něco komplikovanější, protože Vás spolunominovala vládní ČSSD. Není tedy pádný důvod, proč vracet vládní zákony.

Václav Bělohradský, kandidát do Senátu za SZ+ČSSD

Myslím, že to v Senátu nehraje žádnou roli. Vztah mezi stranou a senátorem je mnohem volnější než mezi poslancem ve sněmovně a vládou. Toto bych chtěl aspoň zdůraznit. Považoval bych se za nezávislého senátora.

Jiří Růžička, kandidát do Senátu za TOP 09

Myslím, že tak volný ten vztah není. Je to jedna z věcí, proč do toho vůbec jdu. Mám totiž pocit, že vztah mezi Sněmovnou a Senátem je daný právě stranickými vazbami a čím víc se podaří ty stranické vazby narušit, rozbít a dostat do Senátu lidi, kteří jsou relativně nezávislí, tím lépe.

Moderátor

Kterého výboru byste chtěl být členem?

Jiří Růžička, kandidát do Senátu za TOP 09

Chtěl bych být členem výboru pro vzdělávání.

Moderátor

Máte přehled o tom, kolik jste utratil v prvním a kolik utratíte v druhém kole?

Jiří Růžička, kandidát do Senátu za TOP 09

Naprosto přesný. Měli jsme rozpočet 1 180 000, tak jak jsme ty peníze nasbírali a zbývá nám na účtu nějakých 60 tisíc. Do druhého kola nám strany, které mě nominovaly, daly příspěvek dalších 230 tisíc.

Moderátor

Proč by měli voliči v Praze 6 volit právě Vás?

Jiří Růžička, kandidát do Senátu za TOP 09

Doufám, ze by mě mohli volit, protože mojí práci znají. Za těch 40 let, co na Praze 6 žiju a 38 let, co jsem na Gymnáziu Jana Keplera, lidé vidí, že moje postoje a názory se za tu dobu nemění, je za mnou vidět nějaká práce a já bych v té práci rád pokračoval.

zdroj: ČT24, 10. 10. 2016


Zpět na úvodní stránku

Aktuality z volební kampaně do Senátu 2016

Jiří Růžička bude v senátu zastupovat Prahu 6, kde ho podpořilo 72,06 procenta voličů

15. 10. 2016

Jiří Růžička bude v senátu zastupovat Prahu 6


Jiří Růžička jde do druhého kola senátních voleb s podporou významných osobností

11. 10. 2016

V prvním kole senátních voleb získal v obvodu Praha 6 Jiří Růžička více než 42 procent hlasů, do druhého kola jde navíc s podporou v pořadí třetího kandidáta z kola prvního Františka „Čuňase“ Stárka (ODS). Kandidát ODS se tak připojil k významným osobnostem, které Jiřího Růžičku podpořily už dříve. Druhé kolo senátních voleb se uskuteční už tento pátek a sobotu.

Více informací...

Domem demokracie by měla být každá základní i střední škola

11. 10. 2016

Ke konci prázdnin proběhla médii zpráva, že se ministerstvo školství chystá zřídit jakési centrum občanského vzdělávání s pracovním názvem Dům demokracie. Obvykle jakékoliv snahy o zlepšení výuky k občanství vítám, v tomto případě se však bojím, že zřízení další z mnoha státních institucí by se mohlo minout účinkem.

Více informací...

Senzační učitelé ze škol odcházejí, protože nedostanou hypotéky, říká ředitel gymnázia Růžička

11. 10. 2016

Ředitel Gymnázia Jana Keplera Jiří Růžička uspěl v prvním kole senátních voleb v Praze 6. Získal 42 procent hlasů, příští týden se utká s filozofem Václavem Bělohradským, kterého podpořilo 17 procent voličů. Současné reformy školství se mu nelíbí. Zejména povinný poslední rok školky či povinné přijímací zkoušky na střední školy. "Kvůli ubývání svobody a zodpovědnosti jsem šel do politiky," říká. Důvěru nemá ani k plánované reformě financování škol a zavádění kariérního řádu pro učitele. Podle něj nepomůže k tomu, aby ve školách byli kvalitní učitelé. "Vyškolený učitel nemusí být lepší," upozorňuje.
(Zdroj: Aktuálně.cz)

Více informací...

Růžička: Chci pokračovat v dobré práci

11. 10. 2016

Editovaný přepis hlavních bodů s Jiřím Růžičkou, kandidát do Senátu v obvodu Praha 6
(Zdroj: ČT24, 10. 10. 2016)

Více informací...

Historická tramvaj STAN

3. 10. 2016

Prohlédněte si fotografie z historické tramvaje... :-)

Více informací...

Indiánské léto v Písecké bráně

24. 9. 2016

Indiánské léto v Písecké bráně se náramně vyvedlo! Sluníčko, spousta milých lidí, bubnování... A nad tím naše auto :-).

Více informací...

Komu vadí modré zóny?

14. 9. 2016

Už na začátku prázdnin jsem na FB prorokoval, že zavedení Modrých zón spolu se zavřenou Korunovační bude pěkný malér. Nemýlil jsem se, ale to, co se pod režií TV Nova rozběhlo, překonává všechna očekávání. Hysterie, neochota definovat problémy a hlavně neschopnost problémy řešit. Prostě "svatá válka" za jedinou pravdu!

Více informací...

Český rozhlas představuje kandidáty do Senátu

14. 9. 2016

Šest otázek a stejný časový limit. Český rozhlas představuje všechny kandidáty do Senátu, kteří se rozhodli využít nabídku na natočení takzvaných předvolebních vizitek. Můžete si tak na jednom místě snadno porovnat, kdo usiluje o vaše hlasy. O senátorská křesla se letos utká celkem 233 lidí. To je o šest více než v předchozích volbách před šesti lety. První kolo voleb proběhne 7. a 8. října, druhé o týden později, tedy 14. a 15. října 2016.

Více informací...

Ředitel gymnázia Jiří Růžička: Učitelé jsou nejhůře placenými vysokoškoláky v zemi

1. 9. 2016

Začíná nový školní rok. Učitelé dostanou od září přidáno v průměru o 1300 až 1600 korun měsíčně. Podle dlouholetého ředitele pražského Gymnázia Jana Keplera Jiřího Růžičky zůstanou i přes toto navýšení platů učitelé nejhůře placenými vysokoškoláky v zemi. Růžička, který letos na podzim v barvách TOP 09 kandiduje do Senátu, též nešetří kritikou na novelu školského zákona, které začne platit právě od nového školního roku.

Více informací...

Předvolební setkání na Náplavce

31. 8. 2016

Fotografie z předvolebního setkání na Náplavce si můžete prohlédnout v naší galerii.

Více informací...

Volební program

10. 8. 2016

Senát je důležitou součástí politického systému České republiky. Demokracie není pouhá nadpoloviční většina, účelová dohoda vládnoucích stran či zájem vlivných jednotlivců, ale především respektování názorů a vůle ostatních. Není možné podléhat stranickým diktátům či jednostranným zájmům, není správné přistupovat k problémům podle stranické příslušnosti, je třeba je řešit z jejich podstaty.

Více informací...


Další novinky...